Zboží

Kdy je nutné snížení pH v bazénu

Jedním z ukazatelů kvality vody v bazénu, který si může každý z nás změřit, je i hodnota pH vody. Ta ukazuje, zda je neutrální, kyselá či zásaditá. Jednoduše řečeno, čím nižší pH, tím silnější je to kyselina, a naopak – vyšší pH zase naznačuje, že se jedná o zásadu.

Navzdory tomu, že čerstvě napuštěná voda má obvykle pro člověka neutrální hodnotu, je velmi pravděpodobné, že se tato v průběhu času bude měnit. Nejčastější příčinou jsou nejrůznější mikroorganismy, svou roli však také hrají rozkládající se napadané nečistoty, pokud nejsou okamžitě po svém spadnutí vybrány.

bazén s míčem

Asi není třeba říkat, že voda s nevhodnou hodnotou nemusí být zrovna vhodná pro koupání. Nebezpečí představuje zejména pro malé děti, které mají citlivější pokožku, než dospěli, a pro lidi trpící například ekzémem. Rozhodně se tedy vyplatí ji sledovat a v případě potřeby ji upravit.

K tomu slouží běžně prodávané přípravky pro zvýšení či snížení pH v bazénu. Ty obsahují činidla, která s vodou reagují a ovlivňují její pH. Otázkou však je, kdy bychom je měli použít. To platí zvláště, když uvážíme, že mnoho z nás chce používat co nejméně „chemie“.

skok do bazénu

Napovědět nám mohou testery, které je možné koupit prakticky v každém supermarketu. Za pomoci buď kontrastní kapaliny či jednoduše lakmusového papírku se speciálním činidlem nám během několika vteřin prozradí, jak na tom jsme. Zde je pak vhodné znát hodnoty lidské tolerance. V zásadě platí, že ideální je udržovat ji v mezích 5-7 pH. Jistě, může se zdát, že je mírně kyselá, avšak to je něco, na co je člověk zvyklý. Koneckonců, i běžný, nekyselý déšť má hodnotu 5,5.

Pokud se však od tohoto rozsahu odchyluje, je nutné přistoupit k razantnímu řešení a použít příslušný přípravek podle návodu. Tak zajistíme, že nám voda vydrží déle čistá (kyselé prostředí podporuje mimo jiné růst mikroorganismů) a že bude pro nás nezávadná. Budeme si tak tedy moci bez nebezpečí užívat.

Mohlo by se vám také líbit...