Společnost

Proč je důležité dobře vybrat rukavice na boxování?


Boxerských rukavic existuje mnoho druhů a při správném výběru je nutné pohlížet na několik parametrů. Vybrat ty pravé ale není tak složité, jak se může zdát.
Boxerské rukavice dělíme do dvou druhů podle jejich využití, a to:

  • klasické boxerské rukavice,
  • pytlovky.

Z klasických boxerských rukavic volíme v případě, že plánujete trénovat sport ve dvojici. Využívají se pro klasický box, kickbox, thai box či krav magu.

Pevně drží dlaň, zápěstí i palec. Pytlové rukavice oproti nim nedrží palec pevně u dlaně. Pokud byste je použili v při tréninku 1 na 1, nešikovným úderem může lehce dojít k poranění.

rukavice

Pokud ale plánujete pořídit pytel, nebo trénovat v posilovně, jsou pytlovky dobrá volba, nejsou totiž tak těžké, jako klasické boxerské rukavice. Doporučuje se ale vzít si pod ně také bandáže na zpevnění zápěstí.

Rozdělení boxerských rukavic podle váhy

Rukavice jsou standardně označeny váhou, ta bývá často zaměňována velikostí. Rozhodně neplatí, že čím jsou těžší, tím jsou určeny pro větší ruce. Váha rukavic indikuje, jak jsou pevné a jak chrání ruce. Tedy čím vyšší váha, tím větší ochrana a bezpečí při tréninku. Rukavice je tak třeba volit s takovou váhou, aby byly při tréninku komfortní.

Zde jsou základní váhy rukavic:

  • 4 oz – nejmenší velikost rukavic, jsou určeny především pro děti do pěti let
  • 6 oz – určeny pro děti do sedmi let
  • 8 oz – určeny pro děti do 10 let, případně velice drobné ženy
  • 10 oz – určeny pro dospělé na tréninky či na zápasy juniorů
  • 12 oz – určeny na tréninky, případně zápasy lehké váhy
  • 14 oz – určeny na trénink a sparing
  • 16 oz – určeny na zápas těžké váhy
  • 18 oz – určeny na zápas super těžké váhy

Pokud jste začátečník, nebo se boxu věnujete spíš kondičně a nechystáte se na zápasy, sáhněte po velikosti 10 oz, s těmi nešlápnete vedle. Na trénink techniky ve dvojici jsou naprosto dostačující a komfortní tím, že nejsou těžké.

box

Při výběru si rukavice vyzkoušejte

Základní chybou při výběru boxerských rukavic je předvídání, že vám rukavice určitě budou. Pravdou ale je, že dvoje rukavice stejné váhy, ale od dvou různých výrobců budou mít uvnitř prostor pro dlaň odlišný. Někteří výrobci je dělají uvnitř užší, v jiných je zase místa více. Menší rukavice mohou více vyhovovat ženám, větší zase mužům, ale je to velice individuální.

Rukavice si nasaďte. Prsty by se měly bříšky dotýkat rukavice, ne ale tak, že na ně rukavice tlačí. Prsty by se v rukavici neměly nijak krčit.

Pro trénování nejsou kožené rukavice třeba

Nejkvalitnější rukavice jsou zaručeně z pravé kůže. Zvládnou obrovskou zátěž, a i při každodenním nošení vydrží dlouho. To se ovšem odráží i na jejich ceně, doporučují se tak hlavně profi boxerům.

Nejběžněji koupíte rukavice ze syntetické kůže, to ale neznamená, že jsou nekvalitní. Pakliže trénujete 2-3 týdně, rozhodně se nemusíte bát, že byste po půl roce museli rukavice měnit. Vyzkoušejte např. českou značku Sulov.

Mohlo by se vám také líbit...